Higijena spavanja bebe - šta treba da znate od samog početka?
Bebin san se menja kako raste. Novorođenče spava 16 do 20 sati dnevno. Pošto beba ima mali stomak, ne može dugo da ostane sita. Zato se nakon 3 do 4 sata budi gladna. Ako beba duže spava, preporučljivo je da je probudite za dojenje kako bi se prirodno ugojila.1 Od prve do četvrte nedelje beba je budna tokom dana 45 minuta do sat vremena. Ovo vreme se postepeno povećava i dete manje spava.
Pitate se kada će san vaše bebe da se poboljša? Sve ćete naći jasno i sažeto u tabeli ispod.
Spavanje beba se takođe razlikuje od spavanja odraslih po dužini REM i NREM faze. Beba provodi mnogo više vremena u REM snu, a njegov ciklus spavanja je kraći. Ako primetite da vaša beba ima nemiran san, ona je trenutno u REM fazi. Dužina faza se menja kako beba raste.2
Uverite se da u krevetiću ima dovoljno mesta za jastuk. Ne treba ga puniti plišanim životinjama ili raznim drugim jastucima. Mnogo jastuka i mekih igračaka može da ometa detetov san i može da počne da se guši.
U isto vreme kada menjate dušek, detetu treba dati jorgan i jastuk standardnih dimenzija za odrasle.
Pitate se kada će san vaše bebe da se poboljša? Sve ćete naći jasno i sažeto u tabeli ispod.
novorođenče | 16 do 20 h. |
3. do 6. meseci | 12 do 15 h. |
6. do 12. meseci | 12 do 14 h. |
Godinu i po | 11 do 13 h. |
Dve godine | 11 do 13 h. |
Tri godine | 10 do 12 h. |
Spavanje beba se takođe razlikuje od spavanja odraslih po dužini REM i NREM faze. Beba provodi mnogo više vremena u REM snu, a njegov ciklus spavanja je kraći. Ako primetite da vaša beba ima nemiran san, ona je trenutno u REM fazi. Dužina faza se menja kako beba raste.2
Dnevni ritam spavanja
Kao što verovatno možete da pretpostavite, postoji razlika između bebinog sna tokom dana i noću. Razlikuju se uglavnom zbog okruženja. Od 6. meseca možemo da podelimo bebin san na:- noćni – čvršći
- dnevni – slabijeg kvaliteta
Sredina u kojoj beba spava
Životna sredina suštinski utiče na kvalitet sna i kod odraslih, a kamoli kod dece. Beba ima lagan san kada je u kolicima, autosedištu ili buci. Dnevna svetlost takođe ima uticaj na san beba. Ako tražite načine da produžite dnevni san svojoj bebi, obavezno joj obezbedite:- 3T (tišinu, tamu a toplotu oko 18 stepeni Celzijusa)
- Dosta aktovnosti tokom dana kada je budna
- Pravilan režim
Bezbednost u krevetiću
Bezbedno mesto za spavanje nije povezano samo sa stabilnim krevetom. Odojčad su izložena riziku od sindroma iznenadne smrti odojčadi (SIDS), a faktori rizika uključuju, između ostalog:- na kakvom krevetu spava?
- kakav mu je položaj spavanja
- da li su pregrejani zbog loše odeće
- ako spavaju u drugoj sobi od svojih roditelja
- ako spavaju sa roditeljima
Kvalitetni dušeci
Kvalitetan dušek je neophodan za bebin san. Ne zaboravite da je tvrdi dušek pogodan za decu i bebe, jer je njihovom telu potrebna podrška tokom razvoja. Izbegavajte dušeke od memorijske pene ili lateksa. Oba ova materijala su mekša i stoga neprikladna za decu. Ne kupujte za decu ni dušeke od jeftinih materijala kao što su PUR, RE pena ili kokosova vlakna.A šta sa jastukom i jorganom?
Generalno se preporučuje je da bebi ne dajete jastuk i jorgan. Do određenog uzrasta oni povećavaju rizik od SIDS-a, a jastuk može da spreči bebu da pomera glavu, što je važno za razvoj kičme. Pošto se bebe kasnije u životu često prevrću, jorgan koji bi mogao da izazove gušenje se takođe ne preporučuje. Dakle, vreća za spavanje koja pruža jasno definisan prostor za bezbedno kretanje je bolja.Kada dati detetu jastuk i kako ga izabrati?
Trebalo bi da dodate jastuk i jorgan u krevet vašeg deteta oko 3 godine. Počnite sa niskim jastukom tako da se dete postepeno navikava na njega. Posle nekog vremena kupite dečiji jastuk sa mogućnošću dodavanja punjenja.Uverite se da u krevetiću ima dovoljno mesta za jastuk. Ne treba ga puniti plišanim životinjama ili raznim drugim jastucima. Mnogo jastuka i mekih igračaka može da ometa detetov san i može da počne da se guši.
Kada je vreme da zamenite dušek, jastuk i jorgan?
Za stariju decu vreme je za „tinejdžerksi” dušek dužine 200 cm kada dete meri 100 cm ili više. A koja širina je pogodna? Zavisi od prostora u dečijoj sobi. Ako u sobi stane krevet 90x200 cm, preporučujemo istu širinu dušeka. U poređenju sa dušekom dimenzija 80x200 cm, pruža više udobnosti u odraslom dobu.U isto vreme kada menjate dušek, detetu treba dati jorgan i jastuk standardnih dimenzija za odrasle.